Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże to realizacja współczesnego (2008) dramatu holenderskiego duetu pisarza Charlesa den Tex i reżysera oraz scenarzysty Petera de Baan. Wzięli oni na swój artystyczny warsztat temat – wydawałoby się – dość już ograny, czyli trójkąt małżeński. Ten trójkąt tworzą pozornie szczęśliwa, doskonale rozumiejąca się para małżeńska (biznesman Tom i prawniczka Ellen) oraz ich najbliższa przyjaciółka Mara.

Czytaj dalej...

Temat tego felietonu narzucił mi jeden ze  znajomych, prowokując do dyskusji na temat współczesnego patriotyzmu. Bo mam ostatnio nieodparte wrażenie, że dziś dla wielu osób główną, jeśli nie jedyną, manifestacją uczuć patriotycznych jest przeklejenie postu na FB z powiewającą flagą narodową czy wklejenie tam informacji o takim czy innym święcie narodowym. Ja jednak nie uznaję za swój patriotyczny obowiązek przypominania wszem i wobec w ten sposób, że np. 11 Listopada obchodzimy Święto Niepodległości.

Czytaj dalej...

Pierwsze lata powojenne to okres poszukiwania w Sopocie nowej arkadii przez wielu przybyszy, ciężko doświadczonych traumą utraty swojej dotychczasowej małej ojczyzny i poszukujących swojego miejsca do życia.

Czytaj dalej...

Miejskie spacery po ciekawych miejscach, w Gdańsku rozpropagowane przez ibedeker i nieocenioną Ewę Kowalską, która namówiła mnie również jakiś czas temu na pierwszy taki spacer po Sopocie, okazały się na tyle atrakcyjną propozycją, że mieszkańcy sami wręcz dopominają się już o kolejne takie wędrówki. W Sopocie organizuje je regularnie m.in. ruch obywatelski „Kocham Sopot” i stowarzyszenie „In memoriam”.

Czytaj dalej...

Kilka dni temu zachęcałem w tym miejscu do lektury książki „Dziwny, dziwny, dziwny", poświęconej postaci Tomka Lipińskiego. Jako naturalną konsekwencję tej lektury proponuję zatem teraz spotkanie muzyczne z ostatnią, solową płytą tego oryginalnego, „sobiewłasnego" artysty. Uprzedzam jednak, że nie znajdziecie tam muzyki „lekkiej, łatwej i przyjemnej", zatem jest to propozycja dla bardziej wymagających odbiorców.

Czytaj dalej...

Tomek Lipiński jest żywą legendą polskiego rocka - spod różnych jego sztandarów. Zatem dziwne jest nie to, że ukazała się publikacja poświęcona temu muzykowi ale, że dopiero teraz ktoś wpadł na taki pomysł, aby przeprowadzić z nim wywiad-rzekę. Ten ktoś to rówieśnik Lipińskiego - Piotr Bratkowski, poeta, krytyk i publicysta (nie tylko muzyczny).

Czytaj dalej...

Miasteczko było śliczne, przyciągając malarzy, wędrownych grajków i minstreli swoją tajemniczą, magnetyczną urodą. Latem tłumnie oblegali oni główną ulicę, prowadzącą wprost z drewnianego, zwodzonego mostu, przerzuconego nad fosą przez główną bramę aż po dziedziniec drewnianej warowni, w której rezydował książę.

Czytaj dalej...